پشتیبان وردپرس کانفیگ امنیتی وردپرس دانلود قالب فلت سام

معرفی شهر استانبول

معرفی استانبول

استانبول یکی از بزرگ ترین شهرهای ترکیه می باشد که در شمال غربی ترکیه و در کنار تنگه بسفر و دریای مرمر واقع شده است. این شهر دیدنی از پرطرفدارترین شهرهای ترکیه می باشد و به لحاظ گردشگری سومین شهر توریستی جهان محسوب می شود. استانبول تنها شهر بزرگ جهان می باشد که دو قاره ی آسیا و اروپا را از هم جدا می کند. استانبول دارای آب و هوایی گرم و مرطوب و زمستانهای سرد می باشد. بر اساس آخرین سرشماری انجام گرفته در سال 2016 جمعیت این شهر زیبا حدود 14804116 نفر بوده به طوریکه 35 درصد آن در بخش آسیایی نشین و 65 درصد در بخش اروپایی سکونت دارند. مذهب رسمی این شهر اسلام بوده و بیشترآنها به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند. همچنین اقلیت های مذهبی دیگری نظیر مسیحی، یهودی نیز در این شهر به وفور به چشم می خورد. در ادامه مطلب به ده مورد از مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول اشاره خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این شهر با آریو هلدینگ همراه باشید .

۱ . مسجد ایا صوفیه

مسجد ایاصوفیه یکی از مکان های دیدنی استانبول می باشد که بیش از 1500 سال قدمت دارد و هر ساله طرفداران بسیاری را به سوی خود می کشاند.  این بنای باشکوه شاهکار معماری دوره بیزانس و امپراطوری عثمانی بوده بنابراین در نزد گردشگران از اهمیت والایی برخوردار است. مسجد ایاصوفیه در ابتدا یک کلیسا و سپس یک مسجد بوده هم اکنون نیز به عنوان موزه ای تاریخی در اختیار گردشگران قرار گرفته است. مسجد ایاصوفیه دارای گنبدهای بسیار زیبا و با عظمتی می باشد که نگاه هر بیننده ای را به خود خیره کرده و زیبایی خاصی را به نمایش گذاشته است.

مسجد ایا صوفیه
مسجد ایا صوفیه

2-مسجد سلطان احمد

از دیگر بناهای تاریخی استانبول مسجد سلطان احمد می باشد که در نزدیکی ایاصوفیه و بر روی یک میدان اسب دوانی و کاخ امپراطوری بینزانس احداث شده است. این بنای باشکوه شباهت بسیاری به مسجد ایاصوفیه دارد و زیبایی خاصی دارد. این مسجد باشکوه در سالهای 1609-1619 به دستور سلطان احمد ساخته شده است. از این رو پس از مرگ وی این مسجد به مسجد سلطان احمد نام گرفت و در این مکان نیز دفن شده است. مسجد سلطان احمد به مسجد آبی نیز شهرت دارد. نام آبی برگرفته از کاشی های آبی می باشد که داخل بنا بکار برده برده اند.

مسجد سلطان احمد
مسجد سلطان احمد

3- حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان یکی از قدیمی ترین و گردشگرپذیرترین مکانهای دیدنی استانبول می باشد که در محله فاتح واقع شده است. این بنای قدیمی مربوط به قرن شانزدهم و دوره سلطان سلیمان پادشاه معروف عثمانی می باشد. این حمام بعد از گذشت 500 سال هنوز هم فعال است و طرفداران بیشماری را از اقصی نقاط کشور از آن خود کرده است.

حمام خرم سلطان
حمام خرم سلطان

4-کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی می باشد که از سال های 1465 تا 1853 مرکز اداری این امپراتوری بوده است. این کاخ دیدنی در سال 1458 به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شده است و در سال 1465 نیز کار ساخت آن به اتمام رسید. این کاخ  زیبا و دیدنی بین شاخ طلایی و دریای مرمر در استانبول واقع شده و چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی به تنگه ی بسفر دارد.

کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی

5-قصر دلما باغچه

قصر دلما باغچه از مکانهای دیدنی و مجلل استانبول می باشد که توسط پادشاهان عثمانی به نام سلطان عبدالمجید اول درسالهای بین 1843 تا 1856 ساخته شده است. این کاخ اولین کاخی است که به سبک معماری اروپایی در دوران حکومت عثمانی ساخته شده است. قصر دلما باغچه با مساحتی حدود 45 هزار متر در قسمت اروپایی استانبول و به طول 600 متر در کنار ساحل تنگه ی بسفر قرار گرفته است.

قصر دلماباغچه
قصر دلماباغچه

6-تنگه بسفر

تنگه بسفر، باریکه آبی در کشور ترکیه می باشد که دریای سیاه را به دریای مرمر متصل می کند. طول این تنگه حدود 30 کیلومتر و عرض آن حدود 700 تا 3550 متر می باشد. این تنگه دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند و زیبایی توصیف نشدنی را برای گردشگران استانبول به نمایش گذاشته است. علاقه مندان در این تنگه می توانند به راحتی از قایق های سنتی و قدیمی که بر روی آب وجود دارد استفاده نمایند و سفری دریایی و دل چسب را در این مکان خارق العاده  تجربه نمایند.

تنگه بسفر
تنگه بسفر

7-مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه از مسجدهای جامع استانبول می باشد که در سال های 1550 تا 1557 به دستور سلطان سلیمان اول و توسط سنان معمار مشهور عثمانی ساخته شده است. این مسجد مانند دیگر مساجد عثمانی دارای 4 گنبد بوده که ارتفاع هر گنبد 53 متر و قطر هر یک از گنبدها  بیش از 27 متر می باشد. مسجد سلیمانیه علاوه بر زیبایی خاصی که دارد دارای نمایی خارق العاده به سمت تنگه بوده و یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری استانبول به شمار می رود.

مسجد سلمانیه
مسجد سلمانیه

8-آب انبار باسیلیکا سیسترن

آب انبار باسیلیکا سیسترن از قدیمی ترین بناهای استانبول است که در 150 کیلومتری جنوب غربی ایاصوفیه و در قرن ششم میلادی ساخته شده است. این آب انبار با دارا بودن 138 متر طول و 64/6 متر عرض مساحتی حدود 100 متر را از آن خود کرده است. همچنین این آب انبار قادر به نگهداری 80000 متر مکعب آب می باشد.

آب انبار باسیلیکا
آب انبار باسیلیکا

9-برج دختر

برج دختر یکی از جذاب ترین بناهای استانبول می باشد که بر روی جزیره ای کوچک در میان تنگه ی بسفر جا خوش کرده است. این منطقه دارای پیشینه تاریخی بسیاری بوده و در دوران امپراتوری روم باستان از این جزیره به عنوان نقطه کنترل بازرگانی و برج فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفته است.

برج دختر
برج دختر

10-بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول از بزرگ ترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان محسوب می شود که دارای 54/653 متر مربع مساحت بوده و در قرن 15 ساخته شده است. این بازار بزرگ و پرهیاهو از 56 گذرگاه طاقی مرتبط به هم ساخته شده که روی هم رفته شامل 4000 مغازه می باشد.

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول

اطلاعات لازم برای سفر به شهر استانبول

زبان رسمی: ترکی

پول رایج: لیر ترکی

اختلاف ساعت با تهران: 1 ساعت و نیم از تهران عقب تر است.

کد کشور: 90+

جهت رانندگی: راست

دین رسمی: ترکیه کشوری سکولار می باشد بنابراین چیزی به نام دین رسمی در این سرزمین وجود ندارد. جمعیت مذهبی این کشور، 69 درصد را مسمانان تشکیل داده اند که اغلب آنها سنی مذهب هستند و شیعه ها نیز در اقلیت قرار دارند.

سوغات: قهوه، ترشی، ادویه، شیرینی پسته ای، باقلوا، قهوه جوش، پوشاک، سس گوجه فرنگی و فلفل و لوازم آشپزخانه دست ساز

آب و هوای استانبول: استانبول دارای آب و هوای گرم و مرطوب و زمستانهای سرد و بارانی و برفی می باشد. میزان بارش سالانه استانبول به طور میانگین 870 میلی متر است و میزان رطوبت نیز اغلب زیاد می باشد. ناگفته نماند این شهر تا حدودی بادخیز بوده و به طور متوسط میانگین سرعت بادی حدود 170 کیلومتر در ساعت دارد.

بهترین زمان سفر به استانبول: بهار و پاییز یعنی از آوریل تا مه و از سپتامبر تا اواسط نوامبر، بهترین زمان برای سفر به استانبول می باشد. در این فصول از سال دمای هوا بسیار مناسب بوده و آسمان صاف است.

مهم ترین مراکز خرید استانبول

مرکز خرید ایستینیه پارک: ایستینیه پارک از لوکس ترین و شیک ترین مراکز خرید استانبول می باشد که هر ساله گردشگران بیشماری را از اقصی نقاط کشور به سوی خود می کشاند. شاید در نگاه اول این مرکز خرید دارای برندهای معروف و اجناس گران قیمتی  باشد اما برندهای ارزان دیگری هم به وفور در این مکان دیده می شود. همچنین در این مرکز خرید رستوران های بسیاری دیده می شود که در آن انواع غذاهای لذیذ پیدا می شود. از فست فودی ها گرفته تا مک دونالد تا غذاهای ترکی و استیک های غالی فرانسوی و پاستاهای ایتالیایی.

ایستینیه پارک
ایستینیه پارک

مرکز خرید فروم استانبول: فروم استانبول بزرگ ترین مرکز خرید در قاره اروپا می باشد که گنجایش 5000 نفر را پذیرا می باشد. در این مجتمع 280 مغازه با برندهای بین المللی و ترکی وجود دارد که گردشگران هر آنچه را که نیاز داشته باشند می توانند در این مرکز خریداری کنند.

فروم استانبول
فروم استانبول

مرکز خرید کنیون: کنیون یکی از معروف ترین مراکز خرید شهر استانبول می باشد که دارای 40000 متر مربع وسعت بوده و که دارای 4 بخش می باشد و در منطقه اقتصادی و محله بسیکتاس واقع شده است. در کنیون 160 مغازه با برندهای معروف ترکی و بین المللی، رستوران های زنجیره ای معروف، کافه، باشگاه ورزشی و 9 سالن سینما وجود دارد. این مرکز خرید یک برج 26 طبقه اداری و 179 محل اقامتی بسیار لوکس دارد که طرفداران بیشماری دارد.

کنیون استانبول
کنیون استانبول

استانبول مال: استانبول مال از دیگر مراکز خرید استانبول می باشد که بعنوان بزرگ ترین و لوکس ترین مرکز خرید استانبول شناخته شده است و میزبان برندهای معروف و ممتاز دنیا می باشد. این مرکز خرید از 350 فروشگاه و مغازه متنوع، مراکز خوراکی، نخستین پارک موضوعی واختصاصی در استانبول، خیابان های هنرهای سنتی و مرکز اجرای هنرهای نمایشی تشکیل شده است. لازم است بدانید شعبه بزرگ ویکتوریا سیکرت، زارا، مودو، ال سی واکیکی، دی کاسلون فرانسه و میس سلفریج بریتانیا برخی از برندهای مورد توجه این مرکز خرید هستند.

استانبول مال
استانبول مال

مرکز خرید جواهیر: مرکز خرید جواهیر استانبول در بین سالهای 2005 تا 2011 بعنوان بزرگ ترین مرکز خرید شناخته شده است اما در حال ششمین مرکز خرید بزرگ  دنیا دنیا به شمار می رود. این مرکز خرید در مجموع دارای 6 طبقه می باشد که در آن 343 فروشگاه از برندهای معتبر دنیا دیده می شود. این مرکز خرید دارای 420000متر مربع وسعت بوده که از این میزان وسعت، حدود 110000 متر مربع به فروشگاه ها، 34 رستوران و فست فودها، 14 رستوران بین المللی و محلی و 71000 متر مربع فضا برای پارکینک اختصاص داده شده که در 4 طبقه ساخته شده و گنجایش 2500 اتومبیل را دارد.

جواهر استانبول
جواهر استانبول

بهترین رستوران های استانبول

رستوران mikla: رستوران میکلا از رستوران های لوکس استانبول می باشد که در طبقه ی بالای هتل  mar mara افتتاح گردیده است. وعده های غذایی این رستوران بیشتر ترکیبی از غذاهای اسکاندیناوی و ترکیه ای می باشد و لذت خاص خود را دارد.

رستوران میکلا
رستوران میکلا

رستوران kiyi: این رستوران از رستوران های برتر استانبول می باشد که در سال 1964 افتتاح گردیده است. رستوران kiyi دارای ورودی بسیار زیبایی بوده و با نقاشی های محلی طراحی گردیده است. همچنین این رستوران دارای تراسی زیبا و رویایی بوده و در تابستان ها جذابیت خاصی را برای گردشگران عزیز به ارمغان می آورد.

رستوران کی یی
رستوران کی یی

رستوران sun set Grill: این رستوران بر روی تپه ای در محله ی مدرن اولولوس قرار گرفته است. نظاره کردن غروب آفتاب از پنجره های این رستوران تصویری مبهوت کننده را در جلوی چشمان هر گردشگری ایجاد می کند. این مکان علاوه بر غذاهای ترکی ارائه دهنده ی بهترین غذاهای بین المللی و ژاپنی نیز می باشد.

رستوران سان ست گریل
رستوران سان ست گریل

رستوران murver: رستوران مورور در تراس نووتل در محله کارائوکه قرار دارد. تمام ظروف این رستوران بر روی یک کوره داغ پخته می شوند و با همان حرارت بسیار داغ بر روی میز گذاشته می شود تا گردشگران لذت غذایی پر حرارت را در این رستوران تجربه نمایند.

رستوران مرور
رستوران مرور

مهم ترین هتل های استانبول

هتل آرارات: هتل آرارات، هتلی کوچک و بسیار دنج می باشد که در محله سلطان احمد واقع شده است. این هتل در موقعیت مکانی بسیار خوبی قرار دارد. زیرا در نزدیکی جاذبه ها و دیدنی های تاریخی شهر استانبول قرار گرفته و گردشگران می توانند از مکان های دیدنی این شهر به راحتی بازدید نمایند.

هتل آرارات
هتل آرارات

هتل وایت هوس: هتل وایت هوس از هتل های 4 ستاره و مجلل استانبول می باشد که در مرکز بخش تاریخی این شهر واقع شده است. این هتل دسترسی خوبی به مراکز تاریخی از جمله مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ توپکاپی، موزه باستان شناسی، باسیلیکا سیترن و بازار ادویه دارد.

هتل وایت هوس
هتل وایت هوس

هتل لونی: هتل لونی از هتل های برتر استانبول می باشد که در میانه شهر و در نزدیکی نقاط  گردشگری استانبول هم چون کاخ توپکاپی و مسجد آبی قرار دارد. تمام اتاق های این هتل از امکانات عالی برخوردار بوده و اقامتی رویایی را برای گردشگران عزیز فراهم می کند. هتل لون 75 اتاق دارد که 5 اتاق از آن دارای امکانات فول هم چون جکوزی اختصاصی و ویویی فوق العاده زیبا به تنگه بسفر می باشد.

هتل لونی
هتل لونی

هتل امیرا: هتل امیرا از هتل های 5 ستاره استانبول می باشد که در قلب شهر تاریخی استانبول واقع شده است. این هتل دقیقا در نزدیکی مسجد باشکوه ایاصوفیه، مسجد آبی، باسیلیکا سیترن، قصر امپراطوری توپکاپی و بازار بزرگ استانبول قرار دارد.

هتل امیرا
هتل امیرا

هتل سنترال: هتل سنترال از هتل های تمیز و قیمت مناسب استانبول می باشد که از امکانات ویژه ای برخوردار است و هر ساله میزبان هزاران گردشگر می باشد. طراحی داخلی این هتل بسیار زیبا و دوست داشتنی می باشد و تنها 700 متر با منطقه تاریخی استانبول و سلطان احمد فاصله دارد.

هتل سنترال
هتل سنترال

اگر در مورد شماره مالیاتی ، راه های اخذ اقامت قانونی ترکیه ، فروش ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، اجاره خانه در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه ، انتقال پول مابین ایران و ترکیه ، صرافی در ترکیه و دیگر خدمات مسافرتی ، مهاجرتی به ترکیه نیاز به مشاوره رایگان داشتید با مشاورین مجرب ما در شرکت آریو هلدینگ تماس بگیرید تا کارشناس مربوطه اطلاعات دقیقی به شما هموطنان عزیز ارائه دهند .

00905464603943
00905369100519

تماس اینترنتی از طریق واتساپ یا تماس مستقیم

در صورت تمایل میتوانید در صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید یا سوالات خود را در اینستاگرام از طریق دایرکت بپرسید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلم آموزش وردپرس فیلم آموزش سئو وردپرس آموزش ویدیویی وردپرس